reklama

Mystérium vianočnej borovice

Kto by nepoznal guľami obvešaný vianočný stromček, šíriaci príjemnú, pre neho typickú, vôňu? Kto z nás sa nepoteší darčekom položeným pod košatou pichľavou korunou tohto vždyzeleného stromu. Hovorí sa, že záhorák sa pozná podľa toho že na Vianoce uprednostní borovicu pred normadskou jedľou

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)
Obrázok blogu

Vynaliezavý a zarytý záhorák Jozef Jakubovec napísal o borovici, ktorá húfne rastie v záhoráckych lesoch, "fčil pár veršú":

"Na vršácku boriny - v guči roste imelo - chytajú sa naň ftáci - co sa ím spívat zascelo"

" Vúňa borníka do srdca mi proniká - rád velice mám vúňu živej živice..."

Nielen záhoráci a Santa Klausovy pomocníci majú úžitok zo vzácnej dreviny, ale aj súdobí záhradkári, hubári, liečitelia, hudobníci, stavebníci, drevári a mnohí z nás ktorí si to možno ani veľmi neuvedomujú.

My máme tiež borovicu v obývačke. Práve dnes sme ju zdobili. Je krásna, vyčačkaná. Svetielka žiaria, naprieč celou miestnosťou sa rozplýva tá jej vôňa omamná a mňa opäť prepadla nostalgia ako vtedy dávno keď som za zatvorenými dverami obývačky nakúkal cez kľučkovú dierku v snahe dopadnúť legendami opradeného "Ježiška".

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedľu sme mávali po minulé roky. Je to typický "americký" strom. Huňatý a elegantný. Borovicu som zažil naposledy ako dieťa, ale doteraz viem že sa nič nevyrovná jej zmyselnej vôni. A už keď sme skončili na záhorí, treba sa prispôsobiť zvyklostiam. Tento rok sme aj preto zvolili borovicu. Ale v črepníku, ktorú budeme môcť po sviatkoch presadiť na záhradu a užívať si vianočný stromček po celý život.

Ozaj, viete že sa borovice radia medzi najstaršie stromy? Jej história siaha až do obdobia Jury cca 300mil. rokov a ich dĺžka života pri niektorých druhoch je až do 4000rokov.

Nedalo mi to a trochu som pátral po internete. Vyšťúral som pár zaujímavých mýtických faktov o tomto mimoriadnom strome:

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V mytológii je borovica často súčasťou rozprávkových hvozdov, kde sú dobrodruhovia v spoločnosti elfov, lesných víl obkolesení ochrannou aurou borovicových porastov. Symbolizuje pokoru, dobrý osud, prosperitu, ochranu, plodnosť, vitalitu - aj pre jej vždyzelené ihličie. V minulosti farmári borovicovou metličkou vyzametávali stodoly, stajne a príbytky a konárik pripevňovali nad vchodové dvere ako ochranu pred mágiou, chorobami a nešťastím. Výživné šišky poskytovali v krutých zimných mesiacoch našim predkom, ba aj zvieratkám chutnú obživu.

V rímskych legendách sa bohyňa plodnosti - Kybelé zamilovala do krasného mladíka Attisa. Vymenovala ho kňazom svojej svätyne v Pessinúnte, ale on svoj kňazský sľub zneúctil náklonnosťou k nymfe Sagaritide kvôli čomu ho Kybela dohnala k šialenstvu a on sa pod ťarchou jej hnevu sám vykastroval a zomrel. Po jeho smrti sa jeho telo premenilo na borovicu. Podľa tohto príbehu vznikol aj jeden rituál. Kňazy Kybelé boli dobrovoľnými eunuchmi, ktorým sa hovorilo galli. Kadoročne počas jarnej rovnodennosti zoťali kmeň borovice, vyzdobili ho kvetmi, tancovali okolo neho dva dni, oplakávali smrť Attisa, napodobňovali šialenstvo, vyli, jačali, bubnovali a na tretí deň sa vykastrovali a ponúkli svoje údy bohyni na znak obety aby zabezpečili bohatú úrodu a plodnosť. Neskôr sa tento obrad preniesol do kresťanskej transmutácie chleba a vína. Mnohé národy Blízkeho východu tiež uctievali borovicu podobnými rituálmi. V Ázii je borovica symbolom dlhovekosti, a trvalého manželského šťastia. Manželstvo predstavuje ihličie, ktoré je vo zväzkoch po dvoch.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Z borovice ako symbolu nesmrteľnosti sa dodnes vyrábajú rakve, prikrývajú sa nimi hroby na pripomenutie toho, že život je len prechodná stanica k večnosti. V Irokézskej kultúre je považovaná za strom mieru. V Grécku vytmelovali člny borovicovou živicou, čím sa stávali odolnejšie. Borovicu zasväcovali Poseidónovi. Taktiež z borovice pripravovali tzv.lesnú vlnu, ktorou sa obkladali údy postihnutého reumatizmom, rozvarené ihličie sa vnútrne užívalo pri tuberkulóze. Terpentín získanný destiláciou balzamu sa používal proti rakovine ba aj ako univerzálny dezodorans.

Borovica je spájaná s Marsom, elementom dreva (podľa čínskej symboliky) a vzduchu, vranou, havranom, čiernym opálom, onyxom a čiernou farbou a tiež s vlastnosťami ako liečenie, plodnosť, hojnosť, exorcizmus, zdravie, nesmrtenosť, láska a očista. Borovicové šišky sa nosia ako amulet plodnosti a k dosiahnutiu vysokého veku.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Inšpirovaní ľudovou kultúrou používame dodnes borovicový extrakt a vonný olej k očiste priestoru od mátajúcich duší, negatívnej energie, cudzích duchovných entít a naakumulovaného informačného a emočného náboja v miestnostiach. Pálenie borovicového dreva ochraňuje pred čiernou mágiou.

V medicíne sa využívajú konce konárikov zberaných v marci až apríli. Obsahujú silice, živice, vitamín C, triesloviny. Odvar sa používa na podporu vykašliavania (aj pri fajčiarskom kašli a chrípke), pôsobí močopudne a podporuje potenie, zlepšuje prekrvenie drobných kapilár. Destiláciou dostávame silice využívané ako éterické relaxačné, kozmetické a očistné oleje, spolu s mentolovou prísadou podporuje uvoľňovanie hlienov pri nádche, jej vôňa napomáha koncentrácii ale na druhej strane odstraňuje nespavosť a podporuje pravidelný spánok. Tiež pôsobí dezinfekčne. Živica sa využíva do vredových mastí (pri reumatizme, neuralgiách, bolestiach chrbtice ako antiseptikum), ako kolofónia na potieranie slakov v hudobnom priemysle, ako rozpúšťadlá a terpentíny.

Ako sa však dostala tradícia zdobenia stromu až k nám? Verzí sa nám samozrejme ponúka niekoľko. Ja osobne sa prikláňam k tej pri ktorej je vianočný stromček považovaný za Strom života, Strom stredu, Ygddrasill. Jeho korene siahajú do podsvetia a koruna do neba. Ozdobením stromu sa aktivizuje axis mundi a my tým získavame šancu vstúpiť do raja. V konečnom dôsledku aj sám Gautáma Budha získal osvietenie pod stromom bódhi. Prinášanie darčekov pod stromček tým pádom môže predstavovať symbolický obraz získania plnosti a blahobytu /hlavne duchovného/ tu na zemi (raj a naplnenie života). Korunu stromčeka zdobí vo väčšine prípadov hviezda, ktorá reprezentuje dosiahnutie nebeských výšin a spojenie zeme s nebom. Vianočná mystika stromu vychádza pôvodne z pohanských sviatkov, oslavy oslobodenia sa od temného obdobia roka (obdobie zimy až do zimného slnovratu) a radosti z návratu slnečného božstva. Túžba po svetle sa odzrkadľuje aj vo vysvietenom stromčeku. Interpretácii vianočnej mystiky sa však ponúka niekoľko a nie je možné spoľahlivo ukázať prstom na tradíciu a vyrieknúť ortieľ že zaručene vieme z ktorej kultúry pochádza daný zvyk. Slovensko je malý národ a ako takí máme tendenciu preberať interkultúrne prvky a prijať ich za vlastné. Preto sa niet čomu čudovať ak o pár desiatok rokov budú darčeky pod stromček na Slovensku nosiť Santa Klausovia, čínsky Tun č`lao žen, alebo katalánsky kakajúci Caga tió :)

U mňa borovica po tom všetkom čo už o nej viem jednoznačne vyhráva vo vianočnom interiéri. Ale do rezaných stromov nepôjdem. Zaslúžia si patričnú úctu. Veď sú staršie ako ja :)

Čo myslíte?

Veselé Vianoce :)

Michal Patočka

Michal Patočka

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Lekár, podnikateľ, "feng šuista" a praktik naturálnej a čínskej medicíny. Milovník života a slobodnej duše a vôle. A ešte kadekto :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu